AZS Koszalin S.A. - 50 lat
  • Obserwuj nas
Enea Basket Liga

Marcin Dutkiewicz: Sztuką jest wygrać mecz obroną

- Jesteśmy drużyną, która musi bronić, jeżeli chce wygrywać mecze. Niedługo zagramy z takimi drużynami jak: PGE Turów, Zastal i Śląsk, czyli zespołami, które da się pokonać tylko dzięki dobrej defensywie - mówi w rozmowie z plk.pl skrzydłowy Akademików.

Patryk Pietrzala: W okresie przedsezonowym był Pan jedną z najgroźniejszych broni AZS. Czy występował już Pan w takiej roli?

- Jeżeli dostaję odpowiednią liczbę minut, około piętnastu, może dwudziestu, to zawsze staram się to odpowiednio wykorzystać. Sytuacja jest diametralnie inna, podczas gdy dostaję kilka minut, bo wtedy nic nie jestem w stanie zrobić. Okres przygotowawczy był dla nas niezwykle ciężki, z racji tego, iż zmagaliśmy się z kontuzjami. Ja razem z Marshallem Stricklandem jesteśmy dwójką zawodników, którzy nie opuścili ani jednego treningu. Jednak turnieje przedsezonowe mają to do siebie, że po ich zakończeniu nie można popadać w hurraoptymizm. To nieważne, czy rzuciło się dziesięć, czy piętnaście punktów w meczu sparingowym, bo prawdziwa walka zaczyna się od pierwszego meczu ligi. Ja cieszę się z tego, że trenerzy na mnie postawili i zrobię wszystko, by się odwdzięczyć.

W pamięci kibiców na długo pozostanie mecz z Kotwicą Kołobrzeg. Losy spotkania do ostatnich sekund nie były przesądzone. Ostatnie słowo należało do Pana, czy był Pan kiedyś w podobnej sytuacji ?

- To była pierwsza sytuacja w mojej karierze, gdy oddawałem tak ważny rzut. Bardzo żałuję, że był to rzut niecelny. Dodatkowo to był pierwszy raz w tym meczu, gdy byłem niepilnowany. Zrobiłem wszystko jak należy, technika rzutu także była bardzo dobra. Nie będę ukrywał, że gdy wyrzuciłem piłkę z ręki, mógłbym zamknąć oczy i byłbym w stu procentach pewny, iż zdobędę te punkty. Kiedy zobaczyłem, że piłka wykręca się z obręczy, nie chciało mi się w to wierzyć, byłem pewny, że to zły sen.

W tym sezonie AZS jest drużyną broniącą bardzo dobrze, a Pan jest zawodnikiem, który od zawsze miał opinię dobrego defensora.

- Cieszę się, że zapracowałem na taką opinię. Jednak zawsze znajdzie się jakiś element, nad którym trzeba popracować. W koszykówce nie chodzi o to, by rzucać sobie po sto punktów, bo to każdy potrafi. Sztuką jest wygrać mecz obroną. Jeżeli ktoś od początku swojej kariery był "skazany" na to, by bronić, to w pewien sposób to w człowieku zostaje. Do tego dochodzi także charakter i wola walki. Jeżeli założę sobie przed meczem, że dany zawodnik mnie nie przejdzie, to najprawdopodobniej się tak stanie. Jesteśmy drużyną, która musi bronić, jeżeli chce wygrywać mecze. Przegraliśmy ostatnio z Kotwicą Kołobrzeg, w sobotę gramy z Poznaniem, a niedługo zagramy z takimi drużynami jak: PGE Turów, Zastal i Śląsk, czyli zespołami, które da się pokonać tylko dzięki dobrej defensywie.

Waszym następnym rywalem jest PBG Basket Poznań. Co Pan myśli o tej drużynie ?

- Dla mnie ekipa z Poznania jest jedną wielką niewiadomą. Takie drużyny są bardzo niebezpieczne, bo można nastawić się na takie kluby jak Asseco Prokom, Anwil czy Trefl, jednak mecze z takimi zespołami jak Siarka, Kotwica czy właśnie PBG Basket sprawiają, iż nie jest się niczego pewnym. Oczywiście, niczego nie ujmuję tym drużynom, one są bardzo nieprzewidywalne. Mimo kilku porażek mogą zaskoczyć rywala dobrą grą. My do tego meczu podejdziemy skoncentrowani jak na inne spotkania, jednak to zapewne będzie ciężka przeprawa, gdyż będziemy chcieli udowodnić sobie i kibicom, że możemy wygrywać z takimi rywalami, a porażka z Kotwicą była wypadkiem przy pracy. Wierzę w to, że nasi trenerzy dobrze nas przygotują, tak samo jak do poprzednich spotkań. Jestem pewien, iż powinniśmy wygrać co najmniej różnicą dwudziestu punktów.

Udostępnij

Social Media

Rozgrywki 2018/2019 były dla naszej Biało-Niebieskiej ⚪🔵 społeczności #AZSKosz niezwykle ciężkie pod wieloma względami. Pomimo wielu przeciwności utrzymaliśmy się w @plk_pl .
Zaczęliśmy już odliczać dni do początku następnego sezonu i zrobimy wszystko, by tych przysłowiowych wzlotów było więcej niż upadków. Dziękujemy za wsparcie 👏, jakie nam dawaliście❗ Do zobaczenia za kilka miesięcy 🙌🏻
#plkpl

04 maja, 2019

Sponsor główny

Miasto Koszalin

Sponsorzy

ZOS Telewizja Kablowa Koszalin Sp. z o.o. Meden-Inmed Sp. z o.o. North.pl GlobalLogic IMSO Sp. z o.o. Dajar Sp. z o.o. TEPRO SA Hotel Verde *** Mścice/ Koszalin Dowbusz Sp. z o.o. Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Spółka z o.o. Koszalin Miejska Energetyka Cieplna Spółka z o.o. w Koszalinie Auto Handel Centrum Krotoski-Cichy Sp.J. Agencja Ochrony SZABEL Spółka z o.o. w Koszalinie Miejskie Wodociągi i Kanalizacja Sp. z o. o. w Koszalinie Park Wodny Koszalin Miejski Zakład Komunikacji Spółka z o. o. w Koszalinie Maro Tur Przewozy Krajowe i Zagraniczne Koszaliński Sztab Ratownictwa Centrum Medyczno-Rehabilitacyjne Remedica Piekarnia-Cukiernia Kaliszczak morska_10 - Okręgowa Stacja Kontroli Pojazdów PAWO LEO Sp. z o.o. Fabryka Zabawek Pluszowych Kolor-Plusz Auto Stodoła NordGlass Sp. z o.o. Przedsiębiorstwo Budownictwa Ogólnego i Usług Inwestycyjnych Piotr Flens Spalding Q4Glass Drukarnia wielkoformatowa SOLDRUK Centrum Medyczne Bata Tarnowski TOMSOL Sp. z o.o. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Koszalinie DOMAR Kazimierz Domaracki Bokaro Galeria Emka Centrum Rekreacji Forma Hala Widowiskowo-Sportowa w Koszalinie Soniqa Pomorze Zachodnie Koszalińskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o.o.