AZS Koszalin S.A. - 50 lat
  • Obserwuj nas
Enea Basket Liga

Dragan Nikolić: Cel? Wygrywać dla naszych kibiców!

news

Rozpoczęcie sezonu tuż tuż, dlatego zapraszamy was na wywiad z trenerem Draganem Nikoliciem!

Sezon przygotowawczy chyli się ku końcowi, ale zanim o nim, porozmawiajmy najpierw o ostatnich transferach. Do klubu dołączyli Brandon Walters i Bartosz Bochno, z kolei odszedł Łukasz Ratajczak. Skąd taki ruch w Koszalinie i to tuż przed ropoczęciem ligi?

Taka była konieczność. W chwili gdy zatrudniliśmy Aleksandra Radulovicia, i było to dziesiąte nazwisko w zespole, wiele osób sądziło, że jest to koniec budowy składu na nadchodzący sezon. Wiem, że teraz nie każdy w to uwierzy, ale była to po prostu finalizacja pierwszego etapu tworzenia nowego zespołu. Zresztą podkreśliłem to także w rozmowie z tobą jakiś miesiąc temu (więcej tutaj), że zawodnicy obecni w tamtym momencie w klubie, będą mieli dwa tygodnie na potwierdzenie swojej przydatności w moim zespole.

I nie każdemu to się udało.

To prawda. Oczywiscie, my także chcielibyśmy, by każdy transfer do klubu okazywał się takim "strzałem w 10", i robiliśmy wszystko by tak też się stało. Niestety teoria teorią, a życie życiem, i dopiero w takiej czystej pracy z drużyną, okazało się, że będziemy potrzebować korekt w składzie. Oczywiście Łukaszowi życzymy jak najlepiej w dalszej karierze, po prostu w tym momencie potrzebowaliśmy czegoś innego.

A czego dokładnie?

Stabilnej alternatywy dla Tejicia na pozycji numer pięć. Tak jak wcześniej podkreśliłem, pierwsze dwa tygodnie to był okres testów zawodników i stosunkowo szybkiego wyłapania naszych najsłabszych punktów. Łukasz to zawodnik niezwykle silny, z doświadczeniem na ligowych parkietach, nie mniej jak sparingi pokazały, w chwili gdy brakowało Marko na parkiecie, pod naszym koszem rywale mieli zdecydowanie za dużo miejsca.

Walters lepiej poradzi sobie z tym zadaniem?

Transfer Brandona nie był ruchem w ciemno. Jak wszyscy dobrze wiedzą, najpierw zdecydowaliśmy się na okres "try-out" dla samego zawodnika, i sprawdzenia w treningu jego ewentualnej przydatności dla zespołu. Skoro zdecydowaliśmy się na oficjalne zmiany w składzie, to tak, uważamy, że Walters poradzi sobie w lidze. Chcę tylko jeszcze raz podkreślić, z jaką myślą został ten gracz do nas ściągnięty. Brandon ma być wsparciem dla Marko Tejicia pod koszem, nie zaś główną opcją w ataku AZS Koszalin.

Mniejsze oczekiwania, lepsza praca z zawodnikiem?

Tłumaczyć można na wiele sposobów, ale fakty są takie, że zatrudniając danego zawodnika, oczekiwania nasze i kibiców co do niego, muszą być współmierne z warunkami finansowymi i rolą, jakie mu zaproponowaliśmy. Mówiąc krótko, gdy zatrudniasz gwiazdę na wielkim kontrakcie, to oczekujesz od niego gry na takim samym poziomie. My takowych umów nie podpisujemy, ale swoje wymagania także mamy. W przypadku Brandona, wymagamy od niego dobrej współpracy z niskimi zawodnikami w grze na zasłonach (pick&roll) i obrony naszego kosza przy penetracjach rywali. Oczywiście dobra obrona to nie praca tylko jednego zawodnika a całego zespołu i nad tym cały czas pracujemy. Podsumowując, na treningach Brandon i Marko mają ze sobą rywalizować, bo tylko tak podniosą swoje umiejętności, ale już w samym meczu uzupełniać i pomagać zespołowi.

Wspomniał trener o kwestiach finansowych. Czy wzmożony ruch transferowy, jeszcze przed rozpoczęciem sezonu powinien martwić kibiców? W końcu gdy ktoś widzi zwolnienia/zatrudnienia/zmiany w składzie, to od razu może pomyśleć, że coś poszło nie tak jak powinno.

W żadnym razie. Każdy klub/trener ma inną wizję i sposoby na budowę zespołu. Gdy rozmawiamy o zespołach z poza tzw. czołówki ligowo-finansowej, co zresztą jest ze sobą praktycznie nierozerwalne, każdy szuka złotego rozwiązania, my także. Gracze zagraniczni z USA czy Europy? Akcentujemy głównie swój obwód, czy strefę podkoszową? Skupiamy się bardziej na zdobyciu 90-100 punktów w meczu, czy nie traceniu powyżej 70? Z reguły, gdy masz mniej pieniędzy od innych, musisz zdecydować i podjąć dane ryzyko. My jako AZS postanowiliśmy spróbować zbudować przede wszystkim zespół zbilansowany. Najpierw powstał szkielet zespołu, następnie powoli dobieraliśmy poszczególne elementy. Oczywiście, cały czas obserwowalismy i obserwujemy rynek i ceny na nim panujące, ale musimy podejmować decyzje racjonalne i jak najlepsze dla samego klubu.

Jak to mamy rozumieć?

Klub nie podpisuje konktraktów z których nie mógłby się wywiązać, nie gra "va banque" bo wiele klubów nawet tych wielkich, zdążyło się na tym przejechać. Budujemy za tyle za ile mamy, jesteśmy ambitni co pokazaliśmy choćby transferem Grzegorza Surmacza, ale nie "oszaleliśmy" podpisując na przykład kolejnych 2-3 Polaków - medalistów z zeszłego sezonu, bo wtedy zabrakłoby nam na resztę składu (śmiech). A już tak na poważnie, oczywiście pamiętamy o obowiązujących przepisach w polskiej lidze, nie mniej szukaliśmy zbilansowania, nie zaś przesadzenia w którąś ze stron. Taki jest nasz pomysł na nadchodzący sezon.

I jak wyszło z realizacją tych przedsezonowych założeń?

Myślę, że bardzo dobrze. Oczywiscie, sezon i liga zweryfikują wszystkie nasze pomysły i założenia, ale uważamy, że wykonaliśmy odpowiednio naszą pracę na przestrzeni ostatnich pięciu miesięcy. Tak analizując krok po kroku, to dysponujemy sześcioma polskimi zawodnikami. Są to gracze doświadczeni i sprawdzeni jak Surmacz, Jakóbczyk i Bochno, ale także i tacy, którzy mający dużo do udowodnienia sobie i innym. Maciej w ostatnich dwóch latach był ważnym elementem w rotacji w Dąbrowie, a Marek i Alan to czołowi zawodnicy finalistów I ligi, obaj z głodem gry w ekstraklasie. To nam było potrzebne. Do tego trio z Serbii czyli Radulovic-Papić-Tejic, ale i dwóch Amerykanów (Brandon, Walters), którzy dzięki temu, że mają inny styl gry, dobrze uzupełniają się z zawodnikami na swoich pozycjach.

Dobrze, sezon przygotowawczy praktycznie zakończony, w sobotę prezentacja zespołu, zaś 10-go pażdziernika start ligi. Czy AZS jest już gotowy na ligowe boje?

Odpowiem tak, na ligę będziemy gotowi. Z okresu przygotowawczego ogólnie jestem zadowolony, mieliśmy swoje założenia taktyczne, siłowe i techniczne i według tego planu podążaliśmy. Oczywiście mieliśmy swoje problemy z drobnymi urazami czy przeciążeniami, ale liczyliśmy się z tego typu sprawami, dlatego też w ostatnich sparingach nie stosowaliśmy rotacji nastawionej na wynik, a bardziej szlify konkretnych elementów i próby alternatywnych rozwiązań na przyszłość. Oczywiście, miało to swoje negatywne odzwierciedlenie w końcowych wynikach, nie mniej wszystko po to, by właśnie 10-go pażdziernika stawić w pełnej rotacji i gotowości na mecz w Zielonej Górze.

AZS w sezonie 18/19, jaki to będzie zespół?

Zupełnie inny, lepszy. Nie chodzi tylko o nazwiska, ale o fakt, że widzę w tych graczach chęć do gry, do pracy i taki sportowy ogień, to jest bardzo ważne. Doskonale wiedzą, że AZS Koszalin to nie byle jaki klub, obchodzi 50-lecie swojego istnienia, a w przeszłości zdobył trzecie miejsce w lidze, wygrał Puchar Polski, wielokrotnie grał w fazie play-off i wychował kilka pokoleń. Cel na sezon? Wygrywać dla naszych kibiców. Potrzebujemy ich, i mam nadzieję, że to także napiszesz (śmiech). 

Rozmawiał Tomasz Jarosz 

Udostępnij

Social Media

Ech ... niewiele brakowało 😭 i niedosyt pozostał ... 😟 Przegrywamy w ostatnim naszym wyjeździe z @mks_dg 93:91. Po słabszym początku fenomenalnie wróciliśmy do gry w 3 kwarcie 💪 i pokazaliśmy wielkie 💙 do walki z wyżej notowanym przeciwnikiem. Niestety nasza ostatnia akcja potoczyła się dość niespodziewanie 😳. Szkoda, naprawdę szkoda ... #plkpl #AZSKosz

20 kwietnia, 2019

Sponsor główny

Miasto Koszalin

Sponsorzy

ZOS Telewizja Kablowa Koszalin Sp. z o.o. Meden-Inmed Sp. z o.o. North.pl GlobalLogic IMSO Sp. z o.o. Dajar Sp. z o.o. TEPRO SA Hotel Verde *** Mścice/ Koszalin Dowbusz Sp. z o.o. Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Spółka z o.o. Koszalin Miejska Energetyka Cieplna Spółka z o.o. w Koszalinie Auto Handel Centrum Krotoski-Cichy Sp.J. Agencja Ochrony SZABEL Spółka z o.o. w Koszalinie Miejskie Wodociągi i Kanalizacja Sp. z o. o. w Koszalinie Park Wodny Koszalin Miejski Zakład Komunikacji Spółka z o. o. w Koszalinie Maro Tur Przewozy Krajowe i Zagraniczne Koszaliński Sztab Ratownictwa Centrum Medyczno-Rehabilitacyjne Remedica Piekarnia-Cukiernia Kaliszczak morska_10 - Okręgowa Stacja Kontroli Pojazdów PAWO LEO Sp. z o.o. Fabryka Zabawek Pluszowych Kolor-Plusz Auto Stodoła NordGlass Sp. z o.o. Przedsiębiorstwo Budownictwa Ogólnego i Usług Inwestycyjnych Piotr Flens Spalding Q4Glass Drukarnia wielkoformatowa SOLDRUK Centrum Medyczne Bata Tarnowski TOMSOL Sp. z o.o. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Koszalinie DOMAR Kazimierz Domaracki Bokaro Galeria Emka Centrum Rekreacji Forma Hala Widowiskowo-Sportowa w Koszalinie Soniqa Pomorze Zachodnie Koszalińskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o.o.