AZS Koszalin S.A. - 50 lat
  • Obserwuj nas
Enea Basket Liga

Aleksandar Radulović - generał na rozegraniu

news

W przeszłości Mistrz Swiata U-19 i uczestnik meczu gwiazd w ligi serbskiej, dziś zawodnik AZS Koszalin. Kim jest serbski rozgrywający Akademików?

Nieczęsto w Koszalinie gościmy zawodników z tytułem Mistrza Świata, a jednak tak stało się w tym sezonie. Aleksandar Radulović takowe osiągnięcie posiada, a w nadchodzącym sezonie będzie kierował poczynaniami AZS w Energa Basket Lidze. Kim jest ten 30-letni serbski rozgrywający?

Młodzieżowe podboje

Gra w reprezentacjach młodzieżowych danego kraju, nigdy nie była i nie będzie wyznacznikiem tego, czy dany zawodnik zaliczy udaną karierę czy też nie. Jednakże ignorancją byłoby stwierdzenie, że w reprezentacjach (nawet tych młodszych) grają zawodnicy z przypadku. Koszykarskie potęgi takich państw jak Hiszpania, Serbia, Chorwacja czy Litwa wzięły się nie tylko ze świetnego szkolenia, ale przede wszystkim z odpowiedniej selekcji i wyłapywaniu najzdolniejszych zawodników/zawodniczek z danego rocznika. Tak też się stało w przypadku 30-letniego dziś Aleksandara Radulovicia.

 Aleksandar, od początku wykazywał atuty predysponujące go do gry na pozycji rozgrywającego. Atletyczność, błyskotliwość i bardzo dobry przegląd pola sprawiły, iż już od młodzieńczych lat był powoływany do reprezentacji swojego kraju. Gdy osiągał pełnoletność, notował takze swoje pierwsze duże sukcesy. Gdy w 2006 roku Reprezentacja Serbii U-18 najpierw zdobyła brązowe medale na turnieju w Mannheim (Niemcy), a nastepnie osiągnęła 5 miejsce na Mistrzostwach Europy U-18 w Grecji, wydawało się, że to już wielkie osiągnięcie tego rocznika.

Jednakże już rok później, na Mistrzostwach Świata U-19 zorganizowanych w Serbii, młodzi Serbowie wręcz roznieśli konkurencję i zdobyli tutuł Mistrzów Świata, w finale pokonując Amerykanów 74:69. Było to osiągnięcie o tyle wielkie, że pomimo faktu, iż w póżniejszym czasie drużyna U-19 Serbii dwukrotnie wchodziła do wielkiego finału, to za każdym razem musiała uznać wyższość rywali (2011 Litwa - Serbia 85:67, 2013 USA - Serbia 82:68).

Zawodowa rzeczywistość

 Solidna przeszłość na poziomie gracza młodzieżowego, pozwoliła Aleksandarowi na praktycznie bezbolesne wejście w życie zawodowca. Waleczność, ambicja i charakter do pracy sprawiły, że już w wieku 22 lat (2010) wystapił w meczu gwiazd ligi serbskiej, zaś rok póżniej otrzymal nagrodę honorowego gracza ligi w Czarnogorze.

Od tego jednak momentu, kariera Radulovicia to istna sinusoida. Poszukiwanie swojego miejsca na ziemi i ligowe wojaże, doprowadziły go w 2014 roku nawet do drugiej ligi serbskiej i zespołu Mladost Zemun. Jak się miało okazać historia ta miała zadecydować o jego przyszłości, ponieważ w tej właśnie drużynie poznał trenera Dragana Nikolicia. Pomimo gry "tylko" w drugiej lidze, szybko okazało się, że jest chemia pomiędzy oboma panami. Dzięki skutecznej grze, Mladost Zemun awansował w tym samym sezonie na poziom serbskiej ekstraklasy. Jednym z kluczowych zawodników był właśnie Radulović, który nie dość, że otrzymał nagrodę MVP II ligi serbskiej, to także otrzymał laury za najlepszego obrońcę i wyróżnienie w najlepszej piątce II ligi serbskiej.

Sportowych podróży w życiu Serba nie brakowało, aż przyszła kulminacja i rozgrywki 2017/18. W tymże sezonie Radulovic odwiedził bowiem aż trzy ligi. Sezon rozpoczął w czarnogórskim Teodo Tivat (10 punktów 4.6 asysty), następnie przeniósł się do czeskiego MMCITE Brno (12 punktów, 3.3 asysty), a wszystko po to by rozgrywki dokończyć w serbskim Borac Cacak (6 punktów, 4 asysty). Rozgrywający dotarł z serbską drużyną aż do półfinału fazy Play-Off, gdzie ostatecznie musieli uznać wyższość drużyny FMP (w finale FMP przegrało z Crvena Zvevda Belgrad). A jak te rozgrywki wspomina sam zawodnik, - "to był szalony, acz udany sezon. Na początek Czarnogóra, potem Czechy, a ostatecznie Borac Serbia. Wszędzie byłem ważnym ogniwem w rotacji i cieszę się, że także dzięki mnie, Borac zdobyło trzecie miejsce w superlidze, osiągając tym samym największy sukces w swojej historii".

 Nowe wyzwanie

Angaż w AZS Koszalin to spore wyzwanie dla każdej ze stron. Dragan Nikolić świadomie zmienia kilkuletnią tradycję, polegającą na zatrudnianiu jedynie amerykańskich rozgrywających, z kolei dla Radulovicia będzie to pierwsze podejście do Energa Basket Ligi. Trener Nikolić nie miał złudzeń przy angażu swojego rodaka, - " Radulović to bardzo dobry obrońca, dobry strzelec i przede wszystkim świetny kreator gry. Na pozycji rozgrywającego trzeba mieć pewnego człowieka i takim jest Aleksandar, wiem to bo z nim wcześniej wspólpracowałem i dlatego jestem pewien, że poradzi sobie w Polsce".

 A co przekonało samego zainteresowanego do gry w Polsce? " Dwie rzeczy, trener Nikolić i ostatni sezon. Poprzednie rozgrywki pokazały mi, że na pewno poradzę sobie w nowym otoczeniu. Z kolei Dragana Nikolicia znam dobrze, wiem jaki ma styl pracy i czego będzie ode mnie oczekiwał, a gdy do mnie zadzwonił i dodał, jakim miastem do gry jest Koszalin, jakie panują tu warunki treningowe, medyczne i jak ambitny jest sam klub, to ta decyzja była jedną z łatwiejszych w mojej karierze".

Aleksandar Radulović to zawodnik, dla którego życiową motywacją jest przede wszystkim rodzina.  I choć jest typem boiskowego pracusia a nie "gwiazdora", to zdecydowanie nie brak mu sportowej ambicji, - "Przyjeżdzam do Polski wygrywać. Zrobię wszystko, by AZS Koszalin znów zaczął liczyć się w polskiej lidze.".

Udostępnij

Social Media

Rozgrywki 2018/2019 były dla naszej Biało-Niebieskiej ⚪🔵 społeczności #AZSKosz niezwykle ciężkie pod wieloma względami. Pomimo wielu przeciwności utrzymaliśmy się w @plk_pl .
Zaczęliśmy już odliczać dni do początku następnego sezonu i zrobimy wszystko, by tych przysłowiowych wzlotów było więcej niż upadków. Dziękujemy za wsparcie 👏, jakie nam dawaliście❗ Do zobaczenia za kilka miesięcy 🙌🏻
#plkpl

04 maja, 2019

Sponsor główny

Miasto Koszalin

Sponsorzy

ZOS Telewizja Kablowa Koszalin Sp. z o.o. Meden-Inmed Sp. z o.o. North.pl GlobalLogic IMSO Sp. z o.o. Dajar Sp. z o.o. TEPRO SA Hotel Verde *** Mścice/ Koszalin Dowbusz Sp. z o.o. Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Spółka z o.o. Koszalin Miejska Energetyka Cieplna Spółka z o.o. w Koszalinie Auto Handel Centrum Krotoski-Cichy Sp.J. Agencja Ochrony SZABEL Spółka z o.o. w Koszalinie Miejskie Wodociągi i Kanalizacja Sp. z o. o. w Koszalinie Park Wodny Koszalin Miejski Zakład Komunikacji Spółka z o. o. w Koszalinie Maro Tur Przewozy Krajowe i Zagraniczne Koszaliński Sztab Ratownictwa Centrum Medyczno-Rehabilitacyjne Remedica Piekarnia-Cukiernia Kaliszczak morska_10 - Okręgowa Stacja Kontroli Pojazdów PAWO LEO Sp. z o.o. Fabryka Zabawek Pluszowych Kolor-Plusz Auto Stodoła NordGlass Sp. z o.o. Przedsiębiorstwo Budownictwa Ogólnego i Usług Inwestycyjnych Piotr Flens Spalding Q4Glass Drukarnia wielkoformatowa SOLDRUK Centrum Medyczne Bata Tarnowski TOMSOL Sp. z o.o. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Koszalinie DOMAR Kazimierz Domaracki Bokaro Galeria Emka Centrum Rekreacji Forma Hala Widowiskowo-Sportowa w Koszalinie Soniqa Pomorze Zachodnie Koszalińskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o.o.