AZS Koszalin S.A. - 50 lat
  • Obserwuj nas
Enea Basket Liga

Powalczyć z liderem

news

W poniedziałek 21 stycznia o 18:30 Akademicy staną przed arcytrudnym wyzwaniem, jakim będzie rywalizacja ze Stelmetem Enea BC Zielona Góra.

W towarzystwie na czele tabeli

Jak pisaliśmy na początku sezonu (www.azs.koszalin.pl/aktualnosci/n/4156/na-zielona-gore-marsz.html), Stelmet Enea BC Zielona Góra plan na obecny sezon ma jasno wytyczony, odzyskać Mistrzostwo Polski. Po pierwszej rundzie bilans 13:3 w Energa Basket Lidze i w konsekwencji tego pierwsze miejsce, to na pewno satysfakcjonująca informacja dla właścicieli zielonogórskiego klubu. I choć z identycznym bilansem w lidze legitymują się jeszcze Arka Gdynia i Polski Cukier Toruń, to mając w pamięci choćby fakt, że Stelmet łączy grę w polskiej lidze z rywalizacją w lidze VTB, postawa drużyny tym bardziej zasługuje na uznanie.

Mimo bardzo dobrej sytuacji byłego mistrza w lidze, nie obyło się w drużynie bez kilku zmian. Na początku grudnia zeszłego roku gruchnęła wiadomość o rozstaniu z najlepszym na tamten moment zawodnikiem Stelmetu, Borisem Savoviciem. 31-letni Czarnogórzec notujący średnio 15 punktów i 5 zbiórek na mecz, był podporą drużyny trenera Igora Jovovicia i z tego powodu wielu kibiców w Polsce było wręcz zszkowanych takim ruchem. Zawodnik zamienił Stelmet na rosyjski Awtodor Saratow, a główną motywacją podkoszowego do odejścia (według przedstawicieli zielonogóskiego klubu) były zarówno silniejsza liga, jak i wyższe zarobki. 

Stelmet tuż przed samym sylwestrem poinformował, że za Savovicia przychodzi nowy skrzydłowy, Eric Griffin. 27-letni Amerykanin ocierający się kilkukrotnie o angaż w NBA, a w obecnym sezonie w barwach włoskiej Grissin Bon Reggio Emilia notujący średnio 10 punktów i 5 zbiórek na spotkanie. Głośny ruch transferowy okazał się jednak sporym niewypałem, ponieważ Amerykanin pomimo nie najgorszych statystyk (2m. - śr. 10 pkt, 3 zb.) swoją postawą na parkiecie nie przekonał trenera Jovovicia.

Odejście kolejnego zawodnika nie przeszkodziło jednak Stelmetowi w dobrzej grze w Polsce, a także odniesieniu zwycięstwa w lidze VTB nad rosyjską drużyną Parma Basket. Zielonogórzanie w piątek na własnej hali pewnie pokonali rywali 88:63 (62.5% za 3, 43% za 3, 91% za 1) i tym samym rozpoczęli mały koszykarski sprint, ponieważ w ciągu dziewięciu dni rozegrają aż cztery spotkania (21.01 Koszalin, 23.01 Gliwice, 26.01 VTB).

W piewszym starciu obu drużyn, pomimo dobrego otwarcia Akademików to gospodarze cieszyli sięz pewnego zwycięstwa 97:80 (www.azs.koszalin.pl/aktualnosci/n/4158/porazka-z-podniesiona-glowa.html). Liczymy, że tym razem całkowicie odmienieni Akademicy pokażą się ze zdecydowanie lepszej strony.

Kącik małego statystyka (średnie):

Stelmet Enea BC Zielona Góra/ przeciwnicy: pkt -> 92/78, % za 2 -> 62/52, % za 3 -> 39/33, % za 1 -> 78/70, zb -> 37/30, as. -> 24/18, str. -> 13/13

Rozgrywający:

Markel Starks (28, USA) - 25 min, 11.6 pkt, 38% za 3

Łukasz Koszarek (35, POL) - 22 min, 6 pkt, 6.3 as, 36% za 3

Rzucający obrońcy:

Przemysław Zamojski (33, POL) - 23 min, 8 pkt, 41% za 3, 90% za 1

Gabe DeVoe (24, USA) - 18 min, 9 pkt.

Filip Matczak (26, POL) - 11 min, 4 pkt.

Niscy skrzydłowi:

Michał Sokołowski (27, POL) - 28 min, 15 pkt, 5 zb, 47% za 3

Jarosław Mokros (29, POL) - 10 min, 3 pkt.

Silni skrzydłowi:

Żeljko Sakić (32, CRO) - 20 min, 10 pkt, 4.5 zb, 36% za 3

Środkowi:

Adam Hrycaniu (35, POL) - 19 min, 8.6 pkt, 6 zb.

Darko Planinić (29, CRO) - 16 min, 11 pkt

 

Akademicy przed meczem:

 

 

Udostępnij

Social Media

#NigdyNieZginie 💙

29 czerwca, 2019

Sponsor główny

Miasto Koszalin

Sponsorzy

ZOS Telewizja Kablowa Koszalin Sp. z o.o. Meden-Inmed Sp. z o.o. North.pl GlobalLogic IMSO Sp. z o.o. Dajar Sp. z o.o. TEPRO SA Hotel Verde *** Mścice/ Koszalin Dowbusz Sp. z o.o. Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Spółka z o.o. Koszalin Miejska Energetyka Cieplna Spółka z o.o. w Koszalinie Auto Handel Centrum Krotoski-Cichy Sp.J. Agencja Ochrony SZABEL Spółka z o.o. w Koszalinie Miejskie Wodociągi i Kanalizacja Sp. z o. o. w Koszalinie Park Wodny Koszalin Miejski Zakład Komunikacji Spółka z o. o. w Koszalinie Maro Tur Przewozy Krajowe i Zagraniczne Koszaliński Sztab Ratownictwa Centrum Medyczno-Rehabilitacyjne Remedica Piekarnia-Cukiernia Kaliszczak morska_10 - Okręgowa Stacja Kontroli Pojazdów PAWO LEO Sp. z o.o. Fabryka Zabawek Pluszowych Kolor-Plusz Auto Stodoła NordGlass Sp. z o.o. Przedsiębiorstwo Budownictwa Ogólnego i Usług Inwestycyjnych Piotr Flens Spalding Q4Glass Drukarnia wielkoformatowa SOLDRUK Centrum Medyczne Bata Tarnowski TOMSOL Sp. z o.o. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Koszalinie DOMAR Kazimierz Domaracki Bokaro Galeria Emka Centrum Rekreacji Forma Hala Widowiskowo-Sportowa w Koszalinie Soniqa Pomorze Zachodnie Koszalińskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o.o.