• Obserwuj nas
Enea Basket Liga

Horror dla AZS!

news

Nie brakowało emocji w niedzielnym starciu pomiędzy AZS Koszalin a Polpharmą Starogard Gdański, ponieważ do wyłonienia zwycięzcy potrzebna była dogrywka, w której lepsi okazali się gospodarze (77:74).

Do przerwy (prawie) na remis

Otwarcie niedzielnego spotkania należało zdecydowanie do gospodarzy, którzy wzmocnieni nowym podkoszowym zaczęli z wysokiego "C". Zdecydowana przewaga na tablicach i przemyślane akcje w ataku sprawiały, że to Akademicy nadawali ton spotkaniu i kontrolowali mecz w pierwszej kwarcie, którą zakończyli wynikiem 28:16. Kluczem do wygrania premierowej odsłony było ograniczenie wpływu trójki Bibbins-Bussey-Kemp, czyli najlepszych zawodników starogardzkiego klubu. Z powodu agresywnej gry pary Thomas-Fraser, ich bezpośredni rywale (Bibbins, Kemp) już na początku zanotowali po dwa przewinienia, co zdecydowanie utrudniło grę "kociewskich diabłów".

Jednakże jak się okazało, drużyna gości potrafiła przetrzymać ten ciężki dla nich moment i przy wsparciu rezerwowych (Brenk, Prahl - 11 punktów, nawiązała kontakt z Akademikami. Gdy w drugiej odsłonie trwał punktowy pat, o swojej osobie przypomniał rzucający Artura Gronka a więc Amerykanin Tre Bussey, który zaliczył trzy celne rzuty za trzy punkty. AZS nie znalazł odpowiedzi na serię punktową rywali i po dwudziestu minutach to Polpharma Starogard prowadziła w tym spotkaniu (37:36).

Marazm po przerwie, dogrywka dla AZS

Jeżeli wynik do przerwy nie imponował, to obraz gry po przerwie wyglądał jeszcze gorzej. Najlepszym uzasadnieniem tego niech będzie fakt, iż obie drużyny w sześć minut trzeciej kwarty zaliczyły wynik 4:2. Ostatnie trzy minuty kwarty AZS wygrał 9:5 i po trzydziestu minutach to Akademicy prowadzili 47:46.

Ostatnia kwarta to dalsza gra kosz za kosz która trwała przez sześć minut, aż od stanu 58:56 Azetesiacy zanotowali serię 8-3 (66:59) i na dwie minuty przed końcem czwartej kwarty wydawało się, że to koszalinianie mają wszystko w swoich rękach. Niestety w tym momencie nastąpił zwrot o 180 stopni, ponieważ gdy AZS kompletnie się zatrzymał, to drużyna gości włączyła zdecydowanie wyższy bieg. Seria strat, w tym kluczowa autorstwa dwójki naszych zawodników którzy na siebie wpadli, sprawiły, iż Polpharma wyrównała stan spotkania i doprowadziła do dogrywki.

Ostateczne pięć minut spotkania to w dalszym ciągu stan przedzawałowy serwowany naszym kibicom przez biało-niebieską drużynę, ale tym razem z "happy endem". O zwycięstwie akademików zadecydowały dwie rzeczy, ograniczenie liderów rywali i paradoksalnie rzuty osobiste. Z powodu problemów z faulami, Justin Bibbins, Kacper Młynarski i Adam Kemp (+ neutralizacja Daniela Gołębiowskiego) wyrządzili zdecydowanie mniej krzywdy naszemu zespołowi, aniżeli innym rywalom (średnio 54 punkty - 21 zbiórek, dziś 22 punkty - 12 zbiórek). Z kolei z linii rzutów premiowanych jednym punktem, które przez cztery kwarty wykonaliśmy ze skutecznością 55% (11/19), w decydujących momentach nasi gracze wykonali na przeszło 85% (5/6).

AZS Koszalin - Polpharma Starogard Gdański 77:74 (28:16, 8:21, 11:9, 21:22, d: 9:6)

AZS: Surmacz 18 (12 zb, 3 as.), Thomas 15 (9 zb, 7 as), Brandon 14 (11 zb, 5 as.), Bochno 10, Fraser 8 (10 zb.), Tejić 4, Papić, Zywert 3, Jarecki 2

Polpharma: Prahl 19 (7 zb, 2 blk.), Bussey 16, Bibbins 11 (7 as.), Dzierżak, Brenk, Kemp 6, Hicks, Młynarski 3, Struski 2 (13 zb.), Gołębiowski 2