AZS Koszalin S.A. - 50 lat
  • Obserwuj nas
Enea Basket Liga

AZS kontra Trefl, czyli zamykamy sezon

news

I nastał ten moment. 28 kwietnia o 17:45, w ostatniej kolejce sezonu Akademicy zmierzą się we własnej hali z Treflem Sopot. Kto okaże się lepszy w tym starciu?

Myślał "Treflik" o niedzieli....

To nie tak miało wyglądać! - mógłby rzec każdy kibic Trefla Sopot, ale po kolei. Po nieudanej walce o awans do Play-Off w sezonie 17/18, działacze sopockiego klubu wraz z trenerem Kłozińskim, z rozmachem weszli w okres budowy składu. Główny podkoszowy sensacji, jaką przez większość poprzedniego sezonu była Polpharma Starogard Gdański. Skrzydłowy brązowego medalisty z Torunia i w końcu jeden z filarów ostatnich lat i współautor Mistrzostwa Polski dla Anwilu Włocławek, te ruchy robiły wrażenie.

Mieszanka doświadczenia + młodości, miała być wybuchowa. I była, ale głównie dla samych sopocian. Trefl przez większą część sezonu rozczarowywał, ponieważ zamiast walki o play-off, okupował ostatnie miejsca w lidze. Strach przed spadkiem zmotywował sopockich działaczy do kolejnych zmian na ławce trenerskiej (Jukka Toijala, Marcin Stefański) a także w postaci transferów Litwina Varanaskausa i Amerykanina, Greena. 

Odeszli (7): Brandon Brown, Filip Dylewicz, Jakub Karolak, Jermaine Love, Artur Mielczarek, Obie Trotter, Steve Zack

Pozostali (4): Łukasz Kolenda, Michał Kolenda, Grzegorz Kulka, Piotr Śmigielski

Doszli (10): Sasa Zagorac (Al-Riffa, Bahrajn), Vernon Taylor (Crenan Okapi Aalst, Belgia - poza klubem), Toney McCray (KK Kaposvari, Węgry - poza klubem), Milan Milovanović (Polpharma Starogard Gdański), Paweł Leończyk (Anwil Włocławek), Damian Jeszke (Polski Cukier Toruń), Jonte Flowers (CSA Steaua Bukareszt, Rumunia), Ian Baker (Partizan Belgrad, Serbia), Ovidijus Varanauskas, Phil Greene + trener Jukka Toijala (poza klubem).

Ligowa weryfikacja

Pomimo sporych możliwości finansowych i szeregu zmian, sytuacja Trefla w przekroju sezonu w żadnym razie się nie poprawiła. Bilans 6-23 i piastowanie ostatniego miejsca w EBL przed ostatnią kolejką sprawiły, że Trefl musi nie tylko wygrać z AZS ale także liczyć na potknięcie zespołu z Krosna (ten sam bilans, lepszy stosunek Miasta Szkła w bezpośrednim pojedynku). W niedzielnym spotkaniu podopieczni Marcina Stefańskiego wyjdą na pewno bardzo zmobilizowani, w końcu Trefl Sopot to drużyna z wielkimi tradycjami i możliwościami przede wszystkim na grę w Energa Basket Lidze. Jednak finał tej historii poznamy dopiero w niedzielny wieczór, po zakończeniu ostatniej kolejki sezonu zasadniczego EBL.

 

Kącik ligowego statystyka (średnie):

Rozgrywający:

Ian Baker (26, USA) - 29 min, 13.5 pkt, 4.4 as, 40 % za 3

Ovidijus Varanauskas (28, LTU) - 27 min, 12.8 pkt, 38 % za 3

Łukasz Kolenda (20, POL) - 23 min, 10 pkt.

Rzucający obrońcy:

Phil Greene (27, USA) - 30 min, 16.3 pkt, 4 as, 45 % za 3

Piotr Śmigielski (30, POL) - 22 min, 7.7 pkt.

Michał Kolenda (22, POL) - 22 min, 5.3 pkt (kontuzja do końca sezonu)

Niscy skrzydłowi:

Jonte Flowers (34, USA) - 17 min, 5 pkt, 42 % za 3

Damian Jeszke (24, POL) - 17 min, 5 pkt

Silni skrzydłowi:

Paweł Leończyk (33, POL) - 31 min, 11.8 pkt, 5.9 zb, 47 % za 3

Sasa Zagorac (35, SLO) - 21 min, 13.4 pkt, 5 zb, 44% za 3

Grzegorz Kulka (23, POL) - 10 min, 3 pkt.

Środkowi:

Milan Milovanović (28, SRB) - 27 min, 12 pkt, 8.8 zb.

 

Rekordy zawodników / zespołu:

Punkty (28) - Vernon Taylor (poza zespołem) / 104

Zbiórki (13) - Milan Milovanović / 44

Asysty (9) - Ian Baker, Ovidijus Varanauskas / 25

Straty (6) - Ian Baker / 20

Przechwyty (5) - Jonte Flowers / 11

Bloki (2) - Piotr Śmigielski, PaweŁ Leończyk / 4

Celne rzuty za 3 (6) - Ian Baker / 17

Eval (39) - Milan Milovanović / 121

+/- (23) - Łukasz Kolenda / 75

 

 

Udostępnij

Social Media

#NigdyNieZginie 💙

29 czerwca, 2019

Sponsor główny

Miasto Koszalin

Sponsorzy

ZOS Telewizja Kablowa Koszalin Sp. z o.o. Meden-Inmed Sp. z o.o. North.pl GlobalLogic IMSO Sp. z o.o. Dajar Sp. z o.o. TEPRO SA Hotel Verde *** Mścice/ Koszalin Dowbusz Sp. z o.o. Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Spółka z o.o. Koszalin Miejska Energetyka Cieplna Spółka z o.o. w Koszalinie Auto Handel Centrum Krotoski-Cichy Sp.J. Agencja Ochrony SZABEL Spółka z o.o. w Koszalinie Miejskie Wodociągi i Kanalizacja Sp. z o. o. w Koszalinie Park Wodny Koszalin Miejski Zakład Komunikacji Spółka z o. o. w Koszalinie Maro Tur Przewozy Krajowe i Zagraniczne Koszaliński Sztab Ratownictwa Centrum Medyczno-Rehabilitacyjne Remedica Piekarnia-Cukiernia Kaliszczak morska_10 - Okręgowa Stacja Kontroli Pojazdów PAWO LEO Sp. z o.o. Fabryka Zabawek Pluszowych Kolor-Plusz Auto Stodoła NordGlass Sp. z o.o. Przedsiębiorstwo Budownictwa Ogólnego i Usług Inwestycyjnych Piotr Flens Spalding Q4Glass Drukarnia wielkoformatowa SOLDRUK Centrum Medyczne Bata Tarnowski TOMSOL Sp. z o.o. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Koszalinie DOMAR Kazimierz Domaracki Bokaro Galeria Emka Centrum Rekreacji Forma Hala Widowiskowo-Sportowa w Koszalinie Soniqa Pomorze Zachodnie Koszalińskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o.o.